Grossglockner

Cena350 EURO
Grossglockner 3.798 m n.p.m. – najwyższy szczyt w Austrii o wysokości 3798 m n.p.m. Znajduje się w Centralnych Alpach Wschodnich w Wysokich Taurach w grupie górskiej Glockner. Trudności najłatwiejszej drogi na szczyt określane są na poziomie PD+ (nieco trudno). Wierzchołek główny pierwszy raz zdobyty został 28 lipca 1800 roku. Natomiast pierwszego polskiego wejścia na szczyt dokonał Ludwik Chałubiński z przewodnikami w 1884 lub 1885 roku.
Na charakterystyczny kształt szczytu (przypomina on piramidę) składają się dwa wierzchołki – Grossglockner oraz Kleinglockner. Rozdziela je mała, wąska przełęcz. Na szczycie znajduje się krzyż o masie 350 kg, zwany cesarskim (Kaiserkreuz). Ustawiony został w 25. rocznicę ślubu Franciszka Józefa I z Elżbietą Wittelsbach (Sissi). Krzyż wniesiony został na szczyt w częściach i tam zmontowany. W 2000r. poddano go renowacji.
Grossglockner to piękny alpejski szczyt, którego zdobycie nie wymaga aklimatyzacji, jest też dobrym początkiem do zdobywania kolejnych, wyższych szczytów alpejskich.

Ramowy program wyjazdu

  • Dzień 1: Spotkanie o godzinie 13.00 na parkingu pod schroniskiem Luckner Haus i podejście do schroniska Studl Hutte na wysokości 2.801m. n.p.m. Czas podejścia do schroniska to ok. 3 godziny.
  • Dzień 2: śniadanie ok. godziny 6.00 i wyjście na szczyt Grossglockner (czas podejścia ok. 5godzin). Początkowo trasa prowadzi po lodowcu, natomiast ostatni odcinek wiedzie skalną granią. Zejście do doliny na parking pod schroniskiem Luckner Haus (ok. godziny 15-16) i powrót do Polski.

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Telefon
Wiadomość