Haute - Route

Wycieczka piesza na pierwszą alpejską trasę wysokogórską z Chamonix do Zermatt zwaną Haute – Route. Trasa ta została wytyczona już w XIX wieku przez Brytyjski Kluba Alpejski. Długość trasy to 180 kilometrów z Chamonix spod szczytu Mont – Blanc do Zermatt pod szczyt Matterhorn. Początkowo trasa pokonywana była wyłącznie pieszo, a pierwszy raz na nartach skiturowych została pokonana w 1911 roku. Trasa wiedzie od schroniska do schroniska i na jej pokonanie potrzebne jest od 5 do 7 dni. Wspaniałe widoki i niezapomniane wrażenia. Każdy dzień dostarcza wielu ekstremalnych i wyjątkowych przeżyć. To najsłynniejsza i najpiękniejsza trasa wysokogórska w Alpach.
Dzień przed rozpoczęciem trawersu spotkanie w Chamonix o godzinie 16.00 w celu sprawdzenia sprzętu i omówienia planów trawersu Haute – Route.

Program wyjazdu:
Dzień 1: Chamonix do Cabane d’Orny. Zaczynamy w miejscowości Le Tour kilka kilometrów powyżej Chamonix od wjazdu kolejką na przełęcz Charamillion. Podchodzimy do schroniska Alberta I, a następnie na lodowiec Le Tour gdzie zakładamy raki i wiążemy się liną. Lodowcem Le tour podchodzimy na przełęcz o tej samej nazwie i wysokości 3.282m. n.p.m. na granicy francusko – szwajcarskiej. Trawersujemy lodowiec Trient i dochodzimy do schroniska Orny na wysokości 2.831m.n.p.m. Nocleg w Cabane d’Orny.

Dzień 2:
Cabane d’Orny do Cabane de Chanrion. Zejście wspaniałą pod względem widokowym ścieżką do wioski Champex. Przejazd taksówką do miejscowości Mauvosin, gdzie przekraczamy zaporę i zaczynamy podejście po alpejskich łąkach do schroniska Chanrion położonego na wysokości 2.462m n.p.m. Nocleg w Cabane de Chanrion.

Dzień 3:
Cabane de Chanrion do Cabane des Dix. Pierwsze podejście tego dnia jest na przełęcz Col de Lire Rose o wysokości 3.115m. n.p.m. Kolejna przełęcz tego dnia to Col du Mont Route o wysokości 3.335m. n.p.m. za którą wychodzi się na lodowiec Glacier de Gietro. Lodowcem podchodzimy na kolejną tego dnia przełęcz – Col de Cheilon o wysokości 3.243m. n.p.m. Z ostatniej tego dnia przełęczy zejście pod ścianami szczytu Mont Blanc de Cheilon do schroniska Cabane des Dix na wysokości 2.928m n.p.m. Nocleg w Cabane des Dix.

Dzień 4:
Cabane des Dix do Cabane des Vignettes. Tego dnia wchodzi się na najwyższy szczyt na całej trasie Haute – Route – Pigne d`Arolla o wysokości 3.796m. n.p.m. Droga na szczyt wiedzie przez 2 przełęcze: Col de Chesiere Neuve i Col de Breney. Z wierzchołka rozciąga się wspaniała panorama 360 stopni na alpejskie szczyty oraz cel dzisiejszej wędrówki: schronisko Vignettes położone na skalnym urwisku na wysokości 3.157m. n.p.m. Nocleg: Cabane des Vignettes.

Dzień 5:
Z Cabane des Vignettes do Cabane Bertol. Którędy? Są 2 możliwości: Podejście na przełęcz na granicy włoskiej – Col de L`Eveque o wysokości 3.392m. n.p.m. Następnie zejście po lodowcu: Haute Glacier D`Arolla na płaskowyż Plans de Bertol na wysokości 2.615m. n.p.m. Dalej do schroniska prowadzi dobra ścieżka, aż do małego lodowca położonego na ostatnich metrach podejścia do schroniska Cabane de Bertol położonego na wysokości 3.311m. n. p. m. Ma ono niesamowite położenie na eksponowanej skalnej grani i aby wejść do niego trzeba pokonać kilka metalowych drabinek. Nocleg: Cabane de Bertol.

Dzień 6:
Cabane de Bertol do Cabane de Schonbielhutte. Tego dnia wychodzi się na kolejny wysoki szczyt na trasie Haute – Route – Tete Blanche o wysokości 3.724m. n.p.m., z którego rozciąga się wspaniały widok na Matterhorn. Kolejny etap tego dnia to zejście lodowcem Stockl, a następnie krótkie podejście do schroniska Schonbielhutte na wysokości 2.694m. n.p.m. Nocleg: Schonbielhutte.

Dzień 7:
Schonbielhutte do Zermatt. Ze schroniska Schonbielhutte do Zermatt prowadzi łagodne zejście szlakiem po alpejskich łąkach. Cały czas, aż do samego centrum Zermatt towarzyszy nam widok na Matterhorn. Tym widokiem kończy się alpejska trasa z Chamonix do Zermatt. Po krótkim odpoczynku powrót pociągiem lub taksówką do Chamonix.

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Telefon
Wiadomość