Elbrus

Cena4 000 PLN
Elbrus 5.642m. n.p.m. to wygasły wulkan, najwyższy szczyt w górach Kaukazu, a tym samym najwyższy szczyt Rosji. Przez niektóre osoby przyjmujące inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna oraz przez zdobywców korony ziemi uważany jest za najwyższy szczyt Europy. Nazwa Elbrus w tłumaczeniu oznacza „błyszczący” i wywodzi się prawdopodobnie z języka perskiego. Elbrus ma charakterystyczny kształt z dwoma wierzchołkami - wschodnim o wysokości 5.621m. n.p.m. i wyższym zachodnim 5.642m. n.p.m. rozdzielonych płaskim siodłem o wysokości 5.300 m. n.p.m. Choć Elbrus odwiedzany jest latem przez setki alpinistów to jednak jest ich dużo mniej niż w Alpach. Samo wejście na szczyt jest dość łatwe, a największe trudności związane są z wysokością. Góry Kaukazu są znacznie mniej zagospodarowane niż Alpy dla tego też wyprawa na Elbrus to nie tylko wspaniałe widoki, ale również dzika przyroda i niezapomniane przeżycia związane z podróżą na wschód.

Dzień 1: Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Samolot z Warszawy do Mineralnych Wód z przesiadką w Moskwie i transfer do miejscowości u stóp Elbrusa - Terskol położonej na wysokości 2.486m. n.p.m. Nocleg w pensjonacie.

Dzień 2: Wyjście w celu zdobycia aklimatyzacji na okoliczny szczyt Czeget 3.481m. n. p. m. Na szczyt prowadzi dość szeroka ścieżka, a z wierzchołka można podziwiać cel wyjazdu - Elbrus oraz drogę wiodącą na jego szczyt. Powrót do Terskol i nocleg w pensjonacie.

Dzień 3: Wjazd kolejką do stacji MIR 3.323.m. n.p.m. i podejście na nocleg do schroniska do tzw. Beczek zwanych też Diesel Hut na wysokości ok. 3.800m n.p.m. Wycieczka aklimatyzacyjna w kierunku skał Pastuchova. Nocleg w schronisku.

Dzień 4: Wyjście aklimatyzacyjne do skał Pastuchowa i dalej na wysokość ok. 4.900 - 5.000m. Nocleg w schronisku.

Dzień 5: Zejście (zjazd kolejką) na dół do miejscowości Terskol i odpoczynek przed wyjściem na szczyt. Nocleg w pensjonacie.

Dzień 6: Wjazd kolejką do stacji MIR 3.323.m. n.p.m. i podejście na nocleg do schroniska do tzw. Beczek na wysokości ok. 3.800m n.p.m. Nocleg w schronisku.

Dzień 7: Wyjście na szczyt. Wcześnie rano dojazd ratrakiem w rejon skał Pastuchowa, skąd dalej już pieszo w kierunku szczytu. Trasa prowadzi długim trawersem w kierunku przełęczy rozdzielającej dwa wierzchołki Elbrusa. Naszym celem jest wyższy wierzchołek zachodni. Po dotarciu na przełęcz na wysokości ok. 5.300m n.p.m. ruszamy w kierunku zachodnim na wierzchołek Elbrusa 5.642m. n.p.m. Po zdobyciu szczytu zejście do górnej stacji kolejki i zjazd na dół do miejscowości Terskol. Nocleg w pensjonacie.

Dzień 8 - dzień rezerwowy.

Dzień 9: Transfer na lotnisko do Mineralnych Wód samolot do Polski.


Terminy:
1.06-09.06.2017


Koszt wyjazdu:
4.000 PLN,- (od 1 osoby)*
* cena dla 1 osoby przy 4 osobach uczestniczących


Zawiera:
  • Organizację wyjazdu
  • Koszty przewodnika IVBV (1 przewodnik dla 4 osób)
  • Koszty wypożyczenia sprzętu tj. zestaw lawinowy, raki, czekan, uprząż, kask, karabinki.


Ważne:
  • Konieczność posiadania wizy zezwalającej na wjazd do Rosji
  • Konieczność wykupienia ubezpieczenia wysokogórskiego (może być z ALPENVEREIN)
  • Lista potrzebnego sprzętu w kolejnym załączniku o nazwie sprzet.xls. Proszę o zaznaczenie cyfrą „0” których elementów Pani/Panu brakuje

W przypadku dodatkowych pytań proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu lub celu wyjazdu w zależności od warunków pogodowych, zagrożenia lawinowego lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Telefon
Wiadomość